FDM Baskı Nedir?

FDM veya FFF Teknolojisi Nedir?
FDM (Fused Deposition Modelling) veya FFF (Fused Filament Fabrication) , üç boyutlu baskı teknolojileri içerisinde ölçüsel doğruluğu ve tekrarlanabilirliği ile güçlü, dayanıklı ve boyutsal olarak stabil parçalar oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir. Termoplastiklerle birlikte çalışan katmanlı imalat teknolojisidir. Filament haline getirilmiş termoplastik parçaların eritilmesi ve katman katman üretim tablasına uygulanması prensibine dayanmaktadır. FFF (Fused Filament Fabrication) olarak da bilinen Fused Deposition Modelling, aklınızdaki tüm geometrileri oluşturabilir. Bu nedenle bu teknoloji ile üretilmiş parçalarını uçak endüstrisinde son kullanım bileşenleri olarak, askeri endüstride veya otomotiv fabrikasında üretim araçları gibi her türlü prototip ihtiyaçlarınızı karşılamak için de kullanabilirsiniz.

FDM Teknolojisinin Faydaları:
Bu teknoloji temiz, kullanımı kolay ve ofis dostudur. FDM ve FFF teknolojisiyle üretilen üretim sınıfı termoplastikler mekanik ve çevresel olarak kararlıdır. Destek malzeme teknolojisi sayesinde, karmaşık geometriler ve boşluklar bu teknolojiye uygundur.

Fused Deposition Modelling Teknolojisi Nasıl Çalışır?
Bu teknoloji, sıcaklık kontrollü bir kafanın bir termoplastik malzeme tabakasını bir platform üzerinde tabaka halinde geçirdiği filament bazlı bir teknolojidir. Gereken durumlarda suda çözünebilen bir malzeme kullanılarak parçanın içine yerleştirilmiş bir destek yapısı oluşturulabilir.

Avantajlar
Bu teknoloji ile, gerçek üretim sınıfı termoplastikler kullanılarak tamamen işlevsel parçalar oluşturabilir.
Bu teknoloji, çalışma prensibinin basit ancak verimli olmasından dolayı, neredeyse eriyebilen bütün malzemeleri kullanarak üretim yapabilir. Ancak, yıllar süren araştırmalar ve deneyim göstermiştir ki, kullanıcılar dünya üzerinde en fazla ABS, PC-ABS, Nylon, PLA gibi standart termoplastik malzemeler kullanarak üretimleri gerçekleştirmektedir.
Bu malzemelerin yüksek dayanım özellikleri nedeniyle parçalar iyi mekanik değerlere sahiptir ve zamana dayanıklıdır.
Parçalar geleneksel imalatla üretilmiş herhangi bir plastik parça olarak işlenebilir.
Son kullanıcı ürünü olarak ya da prototip olarak kullanılabilir.

Dezavantajlar
Fused Deposition Modelling teknolojisi ile üretilecek olan parça, çok sayıda ince tabakadan oluşturulur. Bu da katmanlı
üretim tekniği sebebi ile zayıf noktaların oluşması için daha fazla alan oluşturacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
Instagram